Go

Inżynier ds. testów/Test Engineer

Business Unit Carrier Job ID 30080946 City Ropczyce State Subcarpathian Country Poland

Date Posted:

2022-06-07-07:00

Country:

Poland

Location:

Kolejowa 24, Ropczyce 39-100, Poland

Dla naszego zespołu w Ropczycach szukamy obecnie osoby na stanowisko Inżyniera ds. Testów.

Zakres obowiązków:

  • Diagnozowanie błędów na poziomie komponentów oraz wyrobu gotowego
  • Programowanie maszyn ICT i FCT (przygotowywanie oraz debug testów elektrycznych oraz funkcjonalnych )
  • Obsługa istniejących i rozwój nowych  testerów „Stand-alone”
  • Analiza błędów testowanych układów elektronicznych

Wymagania:

  • Wykształcenie wyższe, preferowany wydział elektryczny, kierunki: elektronika, elektrotechnika, automatyka, robotyka
  • Wiedza o komponentach elektronicznych i technologiach ich wytwarzania
  • Wiedza z zakresu technologii montażu powierzchniowego i przewlekanego urządzeń elektronicznych
  • Umiejętność czytania schematów elektrycznych
  • Znajomość języków programowania C++ oraz Visual Basic. Znajomość programowania stanowisk w NI TestStand i/lub LabView będzie dodatkowym atutem
  • Komunikatywna znajomość języka angielskiego
  • Gotowość do pracy  trybie 2-zmianowym

To oferujemy:

  • Pracę w dobrej atmosferze
  • Atrakcyjne wynagrodzenie, pakiet benefitów oraz pakiet socjalny
  • Możliwość sfinansowania studiów w ramach Employee Scholar Program
  • Możliwość rozwoju zawodowego w strukturze firmy
  • Dofinansowanie zajęć sportowych
  • Dofinansowanie szkoleń i kursów

Currently, for our Team in Ropczyce we are looking for candidates for the position – Testing Engineer

Scope of tasks:

  • Diagnostics of errors on component and finished good level
  • ICT and FCT machines programming (preparation and debugging of electrical and functional tests)
  • Management if existing Standalone type equipment as well as development of a new ones
  • Error analysis for tested electronic circuits

Our Requirements:

  • A minimum of an engineering degree specialized in electronics/electrotechnics, automation or robotics
  • Knowledge of electronical components and methodologies of production
  • Basic knowledge of SMT and THT processes of production
  • Knowledge of electrical schemes
  • Knowledge of C++ and/or VisualBasic. Knowledge of workbenches programming with NI LabView and/or TestStand will be a plus
  • English skills sufficient for reading the technical specs and communication with the team and piers at a corporate level
  • Readiness to work in a 2-shift model

We can offer:

  • Work in a good atmosphere in a company being a part of an international corporation
  • Attractive salary
  • Possibility to finance further education as a part of Employee Scholar Program
  • Possibility of further growth within company structures
  • Various benefits
  • Social package

Carrier is An Equal Opportunity/Affirmative Action Employer. All qualified applicants will receive consideration for employment without regard to race, color, religion, sex, sexual orientation, gender identity, national origin, disability or veteran status, age or any other federally protected class.

Job Applicant's Privacy Notice:

Click on this link to read the Job Applicant's Privacy Notice

Your Saved Jobs

You have not saved any jobs.